Ferdo Mravec? OK. Ale čo tí ostatní?

Významným faktorom pri výbere návnady na mravce je vplyv návnady na okolité prostredie. Asi najmenšie riziko pre životné prostredie predstavujú lepové pasce na mravce a iný hmyz. Nedochádza k distribúcii nežiadúcich látok do pôdy, vody, vzduchu. Lepové pasce fungujú na princípe prehradenia migračných ciest lezúceho hmyzu lepivou, nepriechodnou plochou, kde následne hmyz uviazne a uhynie. Lepové pasce môžu obsahovať aromatické látky, ktoré aktivujú čuchové receptory hmyzu a pôsobia ako návnada na prilákanie hmyzu. Lepivé pásy, závesné, či zapichovacie doštičky, lepiace spreje alebo náterové nezasychajúce lepidlá sú najčastejšie používané lepiace pasce na hmyz. Takéto pasce sa používajú spravidla lokálne, napríklad na ochranu kmeňov stromov, v kvetináčoch, vyvýšených záhonoch a pod. Nedokonalosťou tejto formy návnady je, že nepôsobia selektívne, čo znamená, že "ulovia" všetko živé, čo sa na lepiacej ploche vyskytne. Môže sa tak stať, že lepidlo určené proti mravcom pohltí aj iný, užitočný hmyz.
3. Nebezpečná pochúťka
Najrozšírenejším prostriedkom na hubenie mravcov sú rôzne požerové návnady. Mravce sú vo svojej podstate dosť pažravé a do hniezda si odnesú až stonásobok svojej hmotnosti. Táto ich slabosť sa im môže stať smrteľnou, ak si do hniezda zanesú nastražený prášok, kvapky gélu alebo granule. Tie obsahujú spravidla cukor na prilákanie mravcov, zároveň však aj jedovatú zložku, ktorá je podľa koncentrácie vyhubiť do týždňa celé hniezdo. Bezpečné nástrahy proti mravcom naviac obsahujú horkú zložku, ktorú mravce výrazne nevnímajú, má však za úlohu predísť požitiu návnady človekom a domácimi zvieratami. Granulované, práškové a kvapalné návnady proti mravcom sú vhodné tam, kde je nízke riziko kontaktu s vtákmi, domácimi zvieratami, pitnou a dažďovou vodou a pod. Niektoré požerové návnady na mravce je možné použiť za dodržania istých podmienok aj priamo v záhonoch, pretože obsahujú len minimálne množstvo látok, škodiacich cicavcom a vtákom. Najčastejšou podmienkou je bezzrážkové a bezveterné počasie. Práškové nástrahy proti mravcom pre interiér sa vyrábajú vo forme domčekov, či krabičiek s otvormi, ktoré zamedzujú priamemu kontaktu osôb s nástrahovou látkou. Známou formou je krieda proti mravcom, ktorá nie je ničím iným, ako lisovanou práškovou nástrahovou hmotou, ktorú formou písania na povrch distribujeme na do okolia migračných trás mravcov s najvyššou intenzitou a zároveň sa vieme vyhnúť miestam častého dotyku plochy ľudskými rukami, či oblizovania plôch domácimi miláčikmi.
4. Priamy zásah
Osobitnou skupinou prípravkov proti mravcom sú biocídne spreje. Tie sa pôsobia podobne ako požerové návnady na vnútorné orgány hmyzu, ich účinok je však krátkodobý, intenzívnejší a okamžitý. Na druhej strane, možnosť ich distribúcie a zanesenia do hniezda, kde by účinkovali na širšiu populáciu, je značne obmedzená. Spreje proti mravcom sa spravidla používajú lokálne, priamo na lezúci hmyz, cesty a oblasti jeho bezprostredného výskytu. Pri ich aplikácii je potrebné postupovať zvlášť obozretne, pretože biocídny aerosol sa zo spreja šíri vzduchom rýchlejšie a jeho vdýchnutie môže spôsobiť človeku nežiadúce zdravotné nepríjemnosti. Spreje proti mravcom a lezúcemu hmyzu je preto vhodnejšie používať v dobre vetraných priestoroch a v exteriéri pri zníženej veternosti v kombinácii s využitím vhodných ochranných pracovných pomôcok.
Spomenuli sme najpoužívanejšie spôsoby ochrany obydlí a okolia proti mravcom a lezúcemu hmyzu. Skôr, než sa však rozhodnete kompletne vykynožiť generácie mravcov vo vašom okolí, zvážte rozsah ich negatívneho pôsobenia v pomere k úžitku a preferujte prevenciu pred likvidáciou.
Mohlo by vás zaujímať...