Pancierová podlaha svojpomocne

Betónová zmes pre aplikáciu priemyselnej pancierovej podlahy musí spĺňať určité podmienky. Už sme spomenuli, že nie sú vhodné prevzdušňované betóny, či betóny s obsahom perlitu. Nie je to len kvôli pevnosti betónovej platne, ale aj z dôvodu potenciálnym komplikáciám pri výslednej povrchovej úprave (vytrhávanie častíc perlitu a betónu a následný vznik nežiadúcich pórov pri leštení podlahy). Betón by mal mať pevnosť v tlaku minimálne 25N/mm2. Pokiaľ nepoužívate pri výrobe betónovej podlahy oceľovú výstuž, odporúčame zapracovať do betónovej zmesi kovové alebo polypropylénové vlákna. Bežná odporúčaná dávka polypropylénových vlákien do betónu sa pohybuje približne na úrovni 600g/m3 betónu. Pre lepšiu spracovateľnosť betónu odporúčame použiť vhodný plastifikátor. Predítete tak vzniku nežiadúcich mikrotrhlín. Keď je betónová zmes v poriadku, môžete ju vyliať na podklad, uvibrovať latou a zahladiť pri súčasnej kontrole zameranej výšky.
3. Okamih panciera
Výsledné spevnenie betónovej podlahy zabezpečujú vsypy do betónu. Ide o dômyselnú zmes prírodných a syntetických plnív, cementu, pigmentov a ďalších prísad, ktoré po reakcii so zrejúcim betónom vytvárajú požadovaný pancierový povrch. Vsypy musia byť do betónu zapracované v správny čas. To je azda najväčší kumšt pri realizácii pancierovej podlahy. Správny moment pre vsypy prichádza, keď je betón ešte dostatočne vlhký, zároveň však už pochôdzny tak, aby nedochádzalo pri pohybe po betónovej platni k vzniku preliačín hlbších ako 3-5mm. Pred aplikáciou nechajte odpariť alebo odstráňte prebytočné mláky vody. V tomto momente môžete rovnomerne po povrchu rovnomerne a v primeranom množstve rozsypať vsypy tak, aby na povrchu nevznikli vlny. Primeraným množstvom sa rozumie cca 3kg/m2 v prvom kroku a 2kg/m2 v druhom kroku. Po prvom aj druhom kroku zapracujte vsypy pomocou strojovej rotačnej hladičky, ktorú si tiež môžete požičať v špecializovanej požičovni stavebného náradia. Pri pridávaní vsypov do betónu dbajte, aby bola druhá vrstva rozsypaná a zaleštená bezprostredne po zaleštení prvej vrstvy. Po aplikácii vsypov za žiadnych okolností nepridávajte na povrch podlahy vodu.
4. Film na záver
Aj keď bude betón vďaka vsypom pancierovo tvrdý, je pár vlastností, ktoré odporúčame pre dokonalú odolnosť priemyselnej podlahy vylepšiť. Toto dosiahnete finálnou povrchovou úpravou zalešteného povrchu prostredníctvom vhodného uzatváracieho laku, ktorý po stvrdnutí vytvorí na podlahe dodatočný ochranný film. Aplikáciou takejto, spravidla akrylátovej živice, zvýšite mechanickú odolnosť priemyselnej podlahy a odolnosť voči ropným produktom, znížite riziko obrusovania a vzniku prašnosti. V neposlednom rade chráni betónovú plochu proti rýchlemu a nežiadúcemu odparovaniu vody. Dôležité je tento finálny uzatvárací náter aplikovať ihneď po zaleštení vsypov do betónu. Ochranný lak môžete aplikovať štetkou, valcom alebo nízkotlakovým rozprašovačom. Stačí pri tom jedna vrstva náteru / nástreku. Keď je plocha bezpečne pochôdzna, môžete do betónu podľa technologických požiadaviek narezať dilatačné špáry a vyplniť ich vhodným tmelom. Škáry sa pri vystuženej betónovej doske režú v pomere 5:1 (dĺžka:šírka), pri nevystuženom betóne v pomere 2,5:1. Pokiaľ sa hneď alebo časom rozhodnete pre vrchný farebný náter, tento môžete aplikovať po úplnom vyzretí betónu, pričom priľnavosť epoxidových, syntetických, vinylových, či alkydových farieb na aplikovaný fixačný lak je spravidla bezproblémová.
Realizácia pancierovej podlahy svojpomocne nie je náročná, pokiaľ sú dodržané základné technologické zásady a postupy. V prípade, že máte napriek uvedeným informáciám pochybnosti, pokojne sa na nás obráťte, radi Vám poradíme vybrať vhodný produkt či zodpovieme vaše otázky.
Mohlo by vás zaujímať...